Dotacja musi być określona w budżecie i w umowie
Regionalna izba obrachunkowa w trakcie kontroli zarzuciła nam nieprawidłowości związane z dotowaniem naszej instytucji kultury. Chodzi o to, że dotacja celowa, która została przekazana – była w odpowiedniej klasyfikacji budżetowej w budżecie. Według RIO nie zawarto jednak umowy. Czy była ona konieczna skoro to nasza jednostka? Poza tym dotacja była zaplanowana w budżecie gminy – pyta sekretarz gminy.
Analiza pytania wymaga odniesienia się do stosownych regulacji ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t. j. Dz.U. z 2020 r. poz. 194 ze zm.). I tak, w art. 12 tej ustawy postanowiono, że organizator zapewnia instytucji kultury środki niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności kulturalnej oraz do utrzymania obiektu, w którym ta działalność jest prowadzona. Takim organizatorem w stosunku do samorządowych instytucji kultury są jednostki samorządu terytorialnego. Instytucje kultury uzyskują osobowość prawną i mogą rozpocząć działalność z chwilą wpisu do rejestru prowadzonego przez organizatora. Niewątpliwie więc instytucje kultury (np. gminny ośrodek kultury, biblioteka) są podmiotami organizacyjnie powiązanymi z macierzystą jednostką samorządu , aczkolwiek z punktu widzenia cywilnoprawnego są samodzielnymi osobami prawnymi.
W art. 27 ww. ustawy postanowiono zaś, że instytucja kultury gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta